Firma nasza istnieje od 1991 roku. Do szkół dostarczyliśmy 350 doskonałych zestawów do mechaniki, w tym 50 na zamówienie MEN dla ośrodków metodycznych (wózki trójkołowe, równia, zegary fotoelektryczne, chronograf) - nr zalecenia MEN 0--163. W wielu podręcznikach do gimnazjum i liceum znajdują się fotografie tego zestawu. Obecnie ten model nie jest już wytwarzany.
W ostatnich latach dostarczyliśmy do szkół 75 zestawów do elektryczności i indukcji. Obecnie po uzyskaniu patentu europejskiego
Air track EP 1 764 319 B1 (opracowanego w naszej firmie i uprawomocnionego w lutym 2012r.), wykonaliśmy prototypy toru powietrznego z uwzględnieniem opatentowanych rozwiązań. Prototypy potwierdziły doskonałę właściwości toru: wielką nośność (unosi wózki o masie 4kg, przy ciśnieniu 40 mm Hg), brak wpływu zmian temperatury różnych elementów toru na zmianę jego kształtu (wyginanie się toru).
Do toru został opracowany prosty w użyciu fotoelektryczny układ pomiarowy: 2 zegary fotoelektryczne i 2 fotobramki łatwo mocowane magnesami do listwy pomiarowej. Zegary mocowane są do toru lub stoją na oddzielnych podstawkach. Do bardzo wielu doświadczeń wystarczy jeden zegar i jedna fotobramka lub jeden zegar i dwie fotobramki.
Duża nośność toru pozwala ustawiać na wózku różne urządzenia np. "armatę" strzelającą pionowo, efektowną "rakietę" na wodę, "armatę" strzelającą poziomo.
Można eksperymentować z ciężkim wahadłem ustawionym na wózku, platformie. Takich możliwości nie mają inne szkolne tory powietrzne z powodu wielokrotnie niższej nośności.
Tor może mieć długość od 1,5m do 5m.
Krzysztof Tabaszewski
- Doświadczony nauczyciel fizyki
- Autor licznych publikacji w czasopismach popularnoanukowych metodycznych, podręcznikach i książkach z zakresu dydaktyki fizyki
- Twórca znanych pomocy do nauki fizyki
- Od ponad 20 lat prowadzi zajęcia z nauczycielami w Zakładzie Dydaktyki Fizyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego